בדיקת החזרי מס

החזרי מס הם סכום כסף אותו מקבלים משלמי מסים לאחר שהם שילמו מס ביתר במהלך השנה. החזרי מס יכולים להגיע לסכומים גבוהים, ולכן חשוב לבדוק אם אתם זכאים להחזרי מס.

בדיקת החזרי מס היא תהליך פשוט וקל, שניתן לבצעו באופן עצמאי או באמצעות שירות מקצועי. במאמר זה נציג את השלבים לבדיקת החזרי מס, ונסביר מהם המסמכים הדרושים לצורך הבדיקה.

להחזר מס צרו איתנו קשר

מה זה החזרי מס?

תחילה חשוב לציין כי בניגוד לדעה הרווחת, מס הכנסה מחושב על בסיס שכר שנתי ולא על בסיס שכר חודשי.
כך שאם הרווחתם במשך חצי שנה 50 אלף שח בחודש ואז במשך חצי שנה לא עבדתם בכלל, חבות המס שלכם תהיה ה- 300 אלף שח השנתיים שהרווחתם- בין אם הרווחתם אותם בחודש עבודה אחד או בשנה שלמה.
בנוסף, חישוב המס מתבסס על העובדה שעבדתם במשכורת קבועה לכל אורך השנה ולכן חיוב המס מנוכה באופן חודשי מהשכר שלכם. המשמעות היא שאם תעבדו בצורה לא רציפה או בשכר משתנה במהלך השנה, השכר החודשי שלכם לא יהיה מתואם עם ההכנסה השנתית שלכם ולכן ייתכן מאוד שתהיו זכאים להחזרים כספיים ממס הכנסה על עודפי המס ששילמתם במהלך השנה.

החזר מס – לא רק לעצמאים

בישראל כל אזרח מחויב בתשלום מס על הכנסותיו מעבודה או מעסק. אולם במקרים רבים קורה שבשנה מסוימת אתם משלמים יותר מס ממה שבפועל צריך, ובמקרים אלה אתם עשויים להיות זכאים להחזרי מס.
לרוב אנשים בטוחים שהחזרי מס רלוונטיים רק עבור עצמאים, אך תופתעו לגלות שבמקרים רבים גם שכירים עשויים להיות זכאים להחזרי מס.

איך בודקים אם מגיע לי החזר מס?

כפי שאמרנו, ברגע שעבדתם בצורה לא רציפה או בשכר משתנה ככל הנראה אתם זכאים להחזרי מס.
סיבות נוספות יכולות להיות קשורות באי מימוש נקודות זיכוי או מכל סיבה ששילמתם יותר מס מהנדרש בחוק, כמו למשל- חיילים משוחררים שלא עודכן להם בתלוש הפטור בשנות השחרור, אימהות טריות שיצאו לחופשת לידה, מורים שיוצאים לשנת שבתון או מקבלים מענקים חד פעמיים ועוד..
על מנת לבדוק אם מגיע לכם החזרי מס אתם יכולים או להגיש את הבקשה באופן עצמאי או בעזרת רואה חשבון שיבצע עבורכם את השירות. כיום קיים שירות חדש של בדיקת החזר מס לפי תעודת זהות בו כל שעליכם לעשות הוא לפנות לחברה שמבצעת את השירות, לתת לה ייפוי כוח ומספר תעודת זהות והם כבר יבדקו עבורכם מול מעסיקים קודמים ומול מס הכנסה אם מגיע לכם החזרי מס ואם כן כמה.

איך מגישים בקשה להחזר מס?

אם בחרתם שלא להשתמש בשירות של בדיקת החזר מס לשכירים הכנסה לפי תעודת זהות אתם עדיין יכולים להגיש את הבקשה באופן עצמאי למס הכנסה. כל שעליכם לעשות הוא למלא את הטפסים הנדרשים המצורפים באתר של מס הכנסה. באתר גם מופיע סימולטור שיאפשר לכם לבצע בדיקת זכאות להחזר מס. חשוב לציין שמדובר גם בבדיקת זכאות להחזר מס לשכירים ולא רק עבור עצמאים. אולם ייתכן וקיים חוב על שנים מסוימות ואז כאשר מגישים החזר מס לבד, יכול להיות מצב שבו למעשה במקום לקבל כסף, מקבלים מכתב חוב מרשות המיסים.
בנוסף חשוב לציין שאם תגישו את הבקשה לבד אתם עלולים, מחוסר בקיאות בנושא, לפספס הרבה סעיפים שעשויים לזכות אתכם בהחזר מס. ולכן מומלץ לפנות לגוף חיצוני שמתמחה בנושא.

בקיצור – כיצד ניתן לבצע החזר מס?

אם הגעתם למסקנה שאתם עשויים להיות זכאים להחזר מס מאיזושהי סיבה (לדוגמה, החזר מס בגין מילואים), ישנם מספר דרכים לעשות זאת.
כפי שאמרנו ניתן לבצע בדיקת זכאות להחזר מס או באופן עצמאי דרך האתר של מס הכנסה או בעזרת רואה חשבון או יועץ מס שיגיש עבורכם את הבקשה וכל שתצטרכו הוא לתת לו ייפוי כוח ומספר תעודת זהות.
דרך נוספת שלא פירטנו כאן היא ע”י התקנת תוכנה למחשב שמבצעת עבורכם את הבדיקה, אך תוכנות אלה בד”כ יקרות ופחות מומלצות.

לסיכום

החזרי מס יכולים להגיע לאלפי שקלים בשנה. ולא זו בלבד אלא שגם ניתן להגיש בקשה עד 6 שנים אחורה באופן רטרואקטיבי כך שהסכומים המצטברים עשויים להיות באמת מאוד גבוהים. לכן חשוב מאוד שאם אתם חושבים שאתם עשויים להיות זכאים להחזרי מס, תבדקו את העניין. בין אם אתם בוחרים לבדוק זאת באופן פרטני או בעזרת גוף חיצוני שיעשה זאת עבורכם.

בדיקת החזר מס

אודות כותב המאמר:

עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.

שתפו את הפסט

אולי יעניין אותך גם

תוכן עניינים