החזר מס עבור ילד נכה

החזרי מס עבור ילד נכה – איך להקל על העול הכלכלי?

ילדים נכים ומשפחותיהם נאלצים להתמודד עם אתגרים רבים, הן פיזיים והן כלכליים. על מנת לעזור להם עם המצב המורכב וההתמודדות עמו, המדינה מעניקה מספר הטבות והקלות. אחד הכלים החשובים לצורך כך הוא החזר מס לילד נכה.

מהן הכנסות החייבות במס?

בישראל כידוע כל אזרח עובד מחוייב בתשלום חלק מהכנסתו למס הכנסה. מכאן נוצר הביטוי “הכנסות חייבות במס”. מאחר ולא כל הכנסה חייבת במס יש צורך לבצע הפרדה.
באופן כללי הכנסות החייבות במס הן כל הכנסותיו של אדם מעבודה או מהון הנמצא ברשותו, לרבות משכורת, דמי אבטלה, דמי שכירות, פנסיה,רווחי הון, הכנסות מעסק או משלח יד ועוד..

שיטת המדרגות

אם כן אמרנו שכל ההכנסות שאדם מרוויח בעבודה או בעסק חייבות במס. אבל כיצד יודעים כמה מס להטיל על כל אחד? הרי לא הגיוני שאדם עשיר ואדם עני ישלמו את אותם האחוזים על הכנסתם.
לכן רשות המס בישראל יצרה את שיטת המדרגות. לפי שיטה זו המס מחושב באופן פרוגרסיבי כך שאחוז המס מתוך ההכנסה החייבת גדל ככל שזו עולה בצורה מדורגת. שימוש במדרגות מס, המטיל נטל גבוה יותר ככל שההכנסה עולה, מקל על השכבות החלשות, מקטין את אי-השוויון ומצמצם פערים חברתיים.
מדרגות המס הן כדלקמן:
על הכנסה עד 6,450 ש”ח בחודש, ישולם מס של 10%. על הסכום שבין 6,451 לבין 9,240 ישולמו 14% מס, על הסכום שבין 9,241 לבין 14,840 ישולמו 20% מס וכו..
לדוגמא- אדם המרוויח, למשל, 12,000 ₪, ישלם סך הכל מס הכנסה ללא זיכויים והחזרים כ- 1,587 שקלים. ולא 2400 ש”ח כפי שניתן היה לחשוב. וזאת משום שעל כל מדרגה משלמים את אחוז המס המתאים לה בנפרד.
השיטה בנויה באופן כזה שלא ניתן להרוויח פחות על יותר עבודה. וזאת משום שכפי שאמרנו, תוספת שיעור המס חלה רק על המדרגה הרלוונטית ולא על כלל ההכנסה.

נקודות זיכוי

נקודות זיכוי הן הטבת מס שמפחיתה את ההכנסה החייבת במס. נכון לשנת 2023 כל נקודת זיכוי שווה ל-235 ש”ח. קיימות מספר נקודות זיכוי שניתן לקבל, על מגוון תחומים אותם המדינה רוצה לסבסד. לרבות נקודות זיכוי עבור ילדים, נקודות זיכוי עבור הורים חד-הוריים, וביניהם גם נקודות זיכוי עבור נכים וגם החזרי מס בגין מחלה.
נכון להיום המדינה מעניקה 2 נקודות זכות להורים עם ילד נכה. שווי הטבה זו הוא 470 שח בחודש.

בדיקת זכאות

על מנת לבדוק זכאות להטבת מס בגין ילד נכה, ניתן לבדוק ממש כמו כל הטבת מס אפשרית אליה רוצים לבחון זכאות -במחשבון סימולטור באתר של מס הכנסה או במגוון אתרים אחרים הנותנים את השירות המבוקש.
יש לשים לב שניתן לבדוק זכאות עד 6 שנים אחורה מהשנה הנבחנת ולכן במקרים מסויימים החזרי המס עשויים להצטבר ולהגיע לסכומים מאוד גבוהים.
לאחר שתבדקו במחשבון אם אתם אכן זכאים יש להתחיל תהליך של איסוף טפסים ואישורים רלוונטיים הנדרשים ברשות המס לצורך קבלת ההטבה. בשלב זה לרוב מומלץ להיעזר בחברות חיצוניות שיסייעו לכם בתהליך אך כמובן שזה לא חובה וניתן לבצע זאת גם לבד.

הטבת מס עבור ילד נכה

הטבת המס מתחלקת לשני מצבים- כאשר הנכה גר בבית ההורים וכאשר הוא אינו גר אצל ההורים.
נכה שגר אצל ההורים- אם הילד הנכה קטין, נדרש אישור מנוירולוג לפיו הילד אכן בעל נכות(שיתוק באחת מגפיים או עיוורון חלילה וכו..) בנוסף על הילד לקבל גמלת נכה או לפחות להיות זכאי לקבלת גמלה זו.
לעומת זאת אם הילד בגיר, תנאי ההטבה משתנים במעט- ההטבה תינתן אך ורק אם נקבע לו דרגת אי כושר השתכרות של 74% לפחות. או שהוא עומד בתנאים של ילד נכה קטין ואינו מרוויח מעל 175 אלף ש”ח.
במקרים בהם הורי הנכה אינם בחיים, ההטבה מגיעה לאח או אחות של הנכה אשר הם אפוטרופוסים של הנכה. אחים אפוטרופוסים זכאים להטבה גם אם ההורים בחיים ואינם יכולים לדאוג לילד מפאת גילם.
נכה שלא גר אצל ההורים- לפי פקודת מס הכנסה להורים יותר זיכוי ממס של 35% מתוך הסכום ששילמו על המוסד העולה על 12.5% מהכנסתו החייבת. משמעות החוק היא שההורים זכאים לזיכוי מס, בגובה 35% מההפרש שבין ההוצאות על המוסד לבין 12.5% מסך ההכנסה השנתית החייבת.

לסיכום

החזר מס עבור ילד נכה הוא הטבה חשובה מאוד שמסייעת למשפחות לילדים נכים להתמודד עם ההוצאות הנוספות הכרוכות בטיפול בילד. ועוזרת להקל על משפחות שמציאות חייהם גם ככה לא פשוטה.
אם אתם זכאים להחזר מס זה, מומלץ להגיש בקשה להחזר מס מרשות המס בין אם באופן עצמאי ובין אם בעזרת חברה חיצונית, לדוגמת TAXPRO, שתסייע לכם בתהליך זה.

החזר מס עבור ילד נכה
אודות כותב המאמר:
עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
שתפו את הפסט
אולי יעניין אותך גם
תוכן עניינים