החזר מס תואר ראשון

עמנואל
עמנואל
החזר מס תואר ראשון

הגשת בקשת החזר מס בגין תואר ראשון

מיסוי הוא אחד הכלים המשמעותיים שיש למדינה לצורך עידוד פעולות אותם המדינה מעוניינת לקדם כמו למשל הטבות מס על מגורים בפריפריה,הטבות מס לחיילים משוחררים ועוד..
אחת הפעולות שהמדינה מעוניינת לקדם היא רכישת השכלה ע”י תואר ראשון במוסדות להשכלה גבוהה.לכן המדינה נותנת לבוגרי תואר ראשון הטבת מס בצורה של נקודות זיכוי.


אם סיימתם תואר ראשון החל משנת 2023 והלאה אתם זכאים לנקודת זיכוי אחת לשנה למשך שלושת השנים שלאחר התואר.לעומת זאת, אם סיימתם את התואר בשנים 2014-2022 תהיו זכאים להטבה למשך שנה אחת בלבד בשנת המס שאחרי שנת הלימודים או בשנה שאחריה.

ופה נכנס עניין החזר המס.אם סיימתם תואר ראשון ולא עדכנתם בכך את המעסיק שלכם או שלא ציינתם זאת בטופס 101 אז ככל הנראה לא תקבלו את ההטבה המגיעה לכם ולכן תיווצר לכם זכאות לקבלת החזר מס.
יש לשים לב שעצמאים מגישים דוחות למס הכנסה באופן עצמאי ולכן עליהם לדווח על סיום תואר בדוח השנתי לצורך קבלת ההטבה.

מה זה בכלל נקודות זיכוי?

נקודת זיכוי היא סכום המקוזז ממס הכנסה החל על הכנסות בשנת מס.נכון לשנת 2023 שווי נקודת זיכוי במס לחודש הוא 235 ש”ח, כלומר 2,820 ש”ח לשנה אשר מנוכה מתשלומי המס החודשיים באופן יחסי.אדם יחיד שעומד בתנאים ובקריטריונים מסויימים כפי שנקבעו בחוק, זכאי למספר נקודות זיכוי שנקבעו לגבי אותו תנאי.


למשל חיילים משוחררים זכאים ל 2 נקודות זיכוי ולכן מופחת מהמס אותו הם צריכים לשלם 5,640 שח בשנה. חשוב לציין שכל אחד זכאי להנות מכל הנקודות בתנאים שהוא עומד בהם.ואין הגבלה על כמות הנקודות כל עוד ההטבה לא עולה על כמות המס המשולם.

האם ניתן לקבל החזר מס גם בגין תואר שני או בדיעבד?

האם אני זכאי להחזר מס?

האשר פרטים כאן, ויעצי החזר מס יחזרו לבדיקת הזכאות שלך בהקדם האפשרי.

תחילה חשוב לדעת לגבי כל סוגי החזרי המס, כי ניתן לקבל אותם גם באופן רטרואקטיבי על שנים עברו, עד 6 שנים אחורה.בין אם מדובר בהחזרים לתואר ראשון, תואר שני או כל נושא אחר.בנוסף גם כדאי לדעת כי ניתן לדחות את הזכאות לנקודות הזיכוי.ולא חובה לקבל אותם בשנה הצמודה לתואר.המשמעות של זה היא למשל שמתמחים יכולים לדחות את קבלת הזיכוי לאחרי ההתמחות ובכך להינות ממנו באופן מלא על משכורות גבוהות יותר.

לגבי תואר שני- מי שסיימו לימודי תואר שני בשנת 2023 או מאוחר יותר זכאים לחצי נקודת זיכוי ב-2 שנות המס שלאחר שנת סיום הלימודים
מי שסיימו לימודי תואר שני בין השנים 2014-2022 זכאים לחצי נקודת זיכוי למשך שנה אחת בשנת המס שאחרי שנת סיום הלימודים או בשנה שאחריה.במקצועות המחייבים התמחות ניתן לבחור אם להתחיל לנצל את ההטבה בשנת המס שאחרי שנת סיום הלימודים, או בשנת המס שאחרי סיום ההתמחות

כיצד להגיש את הבקשה?

את הבקשה ניתן להגיש באופן עצמאי באתר של מס הכנסה בצורה פשוטה ומפורטת למדי,או להיעזר בחברה חיצונית שתסייע לכם במילוי הבקשה ותלווה אתכם לאורך ההליך.כמובן שישנה גם אופציה להגיש את הבקשה ידנית דרך סניף הדואר הקרוב לביתכם אך אופציה זו פחות מומלצת מאחר והיא לוקחת יותר זמן והמענה עליה בד”כ איטי יותר.


סיכום

אם סיימתם תואר ראשון או שני בשנים האחרונות ולא הודעתם על כך בטופס 101,ייתכן מאוד שלא קיבלתם את ההטבה שהגיעה לכם ולכן אתם עשויים להיות זכאים להחזר מס על אותן השנים ששילמתם סכומים עודפים למס הכנסה.חשוב להבין שסכומים אלה יכולים להצטבר לסכומים של אלפי שקלים שבעצם שייכים לכם ומחכים לכם אצל מס הכנסה.


נכון לשנת 2022 ההערכות הן ש 1.3 מיליארד ש”ח של החזרי מס להם אזרחים היו זכאים לא חולקו.לכן חשוב שאם אתם חושבים שאתם עשויים להיות זכאים להחזר, תגישו את הבקשה באתר של מס הכנסה. ואם אתם מפחדים מהבירוקרטיה או שאין לכם זמן להתעסק בזה, תבקשו מחברה המתמחה בתחום, שתסייע לכם עם הגשת הבקשה.

אודות כותב המאמר:
Picture of עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך