החזר מס מקוון

עמנואל
עמנואל
החזר מס מקוון

מה זה החזרי מס?

תחילה חשוב להבין כי מס הכנסה מחושב על בסיס שכר שנתי ולא על בסיס שכר חודשי כפי שנהוג לחשוב.
כך שזה לא משנה אם הרווחתם את השכר השנתי שלכם בחודש אחד בלבד או במשך שנה שלמה חבות המס עבורכם תהיה זהה. עם זאת מס הכנסה יוצא מנקודת הנחה שהשכר נשאר קבוע לאורך השנה ולכן המס מנוכה מהשכר החודשי בכל חודש בנפרד כאילו זה השכר שקיבלתם בכל חודשי השנה.
המשמעות היא שאם הנחה זו אינה מתקיימת והשכר שלכם בפועל אינו רציף או קבוע לאורך השנה, אתם עשויים להיות זכאים להחזרים כספיים ממס הכנסה בגין המס העודף ששולם בחודשים בהם שכרכם היה גבוה יותר.


מי זכאי להחזרי מס?

בישראל כל אזרח עובד מחויב בתשלום מס על הכנסותיו מעבודה או מעסק. אולם לעיתים קורה שאנשים משלמים יותר מס ממה שבפועל היו צריכים לשלם. ברוב המקרים זה קורה כתוצאה מהכנסות לא סדירות או לא רציפות.
הדעה הרווחת אודות החזרי מס היא כי הם רלוונטיים רק עבור עצמאיים המגישים דוחות באופן עצמאי למס הכנסה. אך בפועל המצב לא כך, במקרים רבים שכירים זכאים גם הם להחזרי מס.


האם אני זכאי להחזר מס?

על מנת להיות זכאים להחזר מס, צריך שתחול טעות בחבות המס שרשות המס חישבה עבורכם, שתיצור מצב שבו שילמתם יותר ממס ממה שהייתם צריכים לשלם. המקרים הנפוצים בהם זה מתרחש הם או כפי שאמרנו, שהשכר השנתי לא רציף או לא קבוע או אם הייתם זכאים לנקודות זיכוי במס (חיילים משוחררים, תושבי פריפריה וכו..) ומס הכנסה בטעות לא חישב את הזכאות. סיבה נפוצה נוספת שיכולה לעורר טעויות אצל מס הכנסה היא שינוי בהרכב המשפחתי במהלך השנה כמו למשל אימהות טריות שיצאו לחופשת לידה.


איך מבקשים החזר מס בצורה מקוונת?

על מנת לבצע הגשת החזר מס מקוון עליכם לבצע בדיקת זכאות להחזר מס לפי תעודת זהות ולמלא את הטפסים הנדרשים באתר רשות המיסים.את התהליך כולו תוכלו לבצע דרך המחשב ומבלי לצאת מהבית.
בעזרת אתרים של גורמים מקצועיים המספקים את השירות הנ”ל ניתן להגיש טופס החזר מס שלילי או לחילופין החזר מס שבח מקוון ובמסגרתו תצטרכו למסור פרטי זהות ופרטים שעשויים להיות רלוונטיים במהלך השנים הנבדקות. יש לשים לב כי ניתן לתבוע החזרי מס עד 6 שנים אחורה ולא רק עבור השנה האחרונה.
אם מגיע לכם החזרים, הם יכולים להגיע לסכומים גבוהים מאוד, במיוחד מאחר ואתם יכולים להגיש עבור 6 שנים אחורה. אולם יש לשים לב שלעיתים גם קורה שמתברר שלא רק שמס הכנסה לא חייב לכם החזרי מס אלא שאתם חייבים לו, כי לא שילמתם את מלוא הסכומים שהייתם צריכים או שקיבלתם פטורים שלא הייתם צריכים.
לכן עדיף להיוועץ בחברות המתמחות בתחום זה מאשר לבצע בקשת החזר מס באופן עצמאי.


האם התהליך עולה כסף?

אמנם מדובר בתהליך שכרוך בתשלום מאחר והוא מצריך התנהלות מול רשויות המס ועבודה רבה, אך ישנם חברות רבות שפועלות בשיטת “לא הרווחת לא שילמת” ורק גובות אחוז מסוים מהסכום אותו חסכתם במסגרת התהליך(בד”כ מדובר ב5% עד 20% מסכום ההחזר).


בדיקת החזר מס

בעבר, כדי לקבל את החזר המס, הייתם צריכים להיפגש עם רואה חשבון על מנת לבצע את הבקשה. היום, אתם יכולים לעשות את זה באמצעות החזר מס באינטרנט וזה הרבה יותר קל והרבה יותר מהיר.
כאשר אתם מגישים בקשה להחזר מס הכנסה באינטרנט, הבקשה שלכם עוברת שתי בדיקות.
הבדיקה הראשונה תהיה ע”י החברה דרכה בחרתם לבצע את השירות. החברה תבדוק שאכן יש לכם עילה אחת לפחות לבקש החזרי מס ע”מ שלא תגישו סתם את הבקשה למס הכנסה.לאחר מכן החברה תעביר,על סמך הנתונים שמסרתם להם,בקשה מסודרת למס הכנסה.ואלו יבדקו את הבקשה על סמך הנתונים שבידם ואם תמצאו זכאים אף יעבירו לכם את ההחזרי מס ישירות לחשבון.


האם אני זכאי להחזר מס?

האשר פרטים כאן, ויעצי החזר מס יחזרו לבדיקת הזכאות שלך בהקדם האפשרי.

דרישה להחזר מס – לבד או עם חברה?

בין אם אתם שואלים את עצמכם איך עושים תיאום מס או איך החזר מס בסופו של דבר תצטרכו להחליט אם לעשות זאת לבד או בעזרת חברה?
ובכן בראש ובראשונה מדובר בשאלה של אופי. מרבית האנשים נוטים לדחות את המטלות שלהם עוד ועוד עד שהללו נשכחות ולא נעשות ולכן אם אתם יודעים שאתם מסוג האנשים שעלול לשכוח לבצע את ההחזר מס כדאי לכם להיוועץ בחברה.
בנוסף לכך ישנה גם שאלה של מקצועיות. לרוב אנשים פרטיים אינם מומחים בענייני מס הכנסה ולא תמיד יודעים איך עושים תיאום מס באינטרנט או איך למלא טופס החזר מס ועלולים לפספס פרטים רבים שהיו יכולים לזכות אותם בהחזרים נוספים אם רק היה להם הידע הנדרש. לעומת זאת בחברה מדובר בגוף שזהו עיסוקו העיקרי ועל כן הוא מכיר היטב את כלל החוקים והשיטות על מנת למקסם את ההחזרים עבורכם. במקרים רבים הידע הזה שווה יותר מעלות העמלה.


איך לבחור חברה להחזרי מס?

גם כאן מדובר בשאלה של אופי. לרוב חברות שגובות אחוז מההחזרים מבלי לגבות סכום קבוע ראשוני על הטיפול עצמו יגבו אחוזים יותר גבוהים מחברות שכן גובות דמי טיפול. שאלת הסיכון היא בידכם.
בנוסף ישנם את הפרמטרים המובנים מאליהם כמו בכל בחירת חברת שירותים, לדוגמא: אמינות החברה, מוניטין החברה, עלויות השירותים הניתנים, איכותם, יחסי האנוש ועוד..


בקשת החזר מס – טפסים חשובים:

ישנם מגוון טפסים לבקשת החזרי מס אולם ריכזנו עבורכם את החשובים ביותר:


טופס 1312– בקשה לאישור תושבות לצורך קבלת הנחה במס הכנסה
טופס 116א– בקשה לזיכוי ממס עבור קרוב עם מוגבלות
טופס 119– בקשה להקלה במס לזכאי לתואר אקדמי או לתעודת מקצוע.
טופס 1516– בקשה לפטור ממס הכנסה לנכים
טופס 2279 א5– בקשה לרישום ייצוג ראשי או מתן ייפוי כוח

אלו הטפסים שלפי המקרה תצטרכו למלא על מנת לקבל את החזרי המס.

טופס 1312 – לצורך קבלת הנחה

שירות זה מאפשר הגשת בקשה לאישור תושבות לשם קבלת הנחה במס הכנסה, הנחה שניתנת לתושב קבע באחד מהיישובים המזכים בהנחה. כלומר אם אתם גרים ביישוב המזכה בהנחה (פריפריה או בעל מל”ס נמוך) אתם יכולים להגיש טופס זה בצירוף חוזה שכירות וחשבון מים ע”מ לקבל הנחות במס הכנסה.


טופס 116א – בקשה לזיכוי עבור קרוב עם מוגבלות

מדובר בשירות המאפשר להורים בעלי הכנסות חייבות במס שילדם (או ילד של בני זוגם מנישואין) הינו בעל מוגבלות, להגיש בקשה לקבלת 2 נקודות זיכוי ובכך לקבל הנחה במס הכנסה.
התנאים לקבלת ההטבה הם להיות תושב ישראל ובעל ילד עם מוגבלויות.


טופס 119 – בקשה להקלה במס לזכאי לתואר אקדמי או תעודת מקצוע

מדובר בשירות המאפשר הקלה במס עם סיום לימודי תואר אקדמי או לימודי מקצוע. ההקלה תינתן בשנה שלאחר שנת הזכאות לתואר או בזו שאחריה, לפי בחירת הנישום. במקצועות בהם נדרשת התמחות ניתן לדחות את הזכאות לשנה שלאחר סיום ההתמחות.


טופס 1516 – בקשה לפטור מס לנכים

מדובר בשירות המאפשר לנכים שנקבעה להם דרגת נכות בשיעור הגבוה מ- 89% להגיש בקשה לפטור ממס.
אם עדיין לא נקבעה נכות באופן רשמי, ניתן להגיש טופס 169 לבקשת ועדה רפואית.


החזרי מס אינם מוחזרים באופן אוטומטי, ולכן כדאי להתייעץ עם חברה שמתעסקת בהחזרי מס לשכירים. חברה מסוג כזה תכווין אתכם שלב אחרי שלב מה עליכם לעשות ומה גובה ההחזר שאתם זכאים לקבל.

אודות כותב המאמר:
Picture of עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך