החזר מס לסטודנטים

עמנואל
עמנואל
החזר מס לסטודנטים

נקודות זיכוי ממס לסטודנטים

תחילה חשוב להבין מה זה בכלל נקודות זיכוי ממס.
נקודות זיכוי ממס הן סכום כסף שמפחית את גובה מס ההכנסה שאדם צריך לשלם. הן ניתנות לאנשים שעומדים בקריטריונים מסוימים, כגון סטודנטים, אנשים נשואים, או אנשים עם ילדים.


נקודות הזיכוי פועלות באופן כזה שכל נקודה שווה כסף (235 ש”ח לחודש נכון לשנת 2023) ואותו כסף ינוכה מסכום המס אותו צריכים לשלם.כדי לחשב את החזר המס של אדם, רשות המסים מחשבת את גובה המס שהאדם צריך לשלם ללא נקודות זיכוי, ואז מפחיתה את הסכום הזה על ידי מספר נקודות הזיכוי שהאדם זכאי להן.

סטודנטים זכאים לנקודת זיכוי מס אחת לשנה, החל מהשנה שבה הם מתחילים ללמוד לתואר ראשון. נקודת זיכוי מס אחת שווה ל-235 ש”ח בחודש, או 2,820 ש”ח בשנה.

כדי להיות זכאים לנקודת זיכוי מס, על הסטודנט לעמוד בתנאים הבאים:

  • להיות סטודנט מן המניין במוסד להשכלה גבוהה
  • להיות תושב ישראל
  • להיות בן 25 ומעלה

כיצד ניתן לקבל החזר מס לסטודנטים?

כפי שאמרנו סטודנטים זכאים לנקודת זכות למשך שנה.במידה וההטבה לא מומשה,הסטודנט יכול לקבל החזר מס באמצעות הגשת מספר טפסים למס הכנסה:


  • טופס 135 – בקשה להחזר מס
  • טופס 106 – המפרט את כלל ההכנסות של העובד באותה שנה(ניתן לבקש מהמעסיק)
  • אישור זכאות לימודים
  • אסמכתא בנקאית(למשל צק) המאמתת את פרטי החשבון של מגיש הבקשה- המטרה היא שיהיה מקור להעביר אליו את ההחזר במידה ואכן ימצא הסטודנט זכאי לו.

החזר מס לסטודנטים – על כמה כסף מדובר?

על השאלה הזו לא ניתן לענות במדויק מבלי להכיר את כל הפרטים הנוגעים להכנסתכם.אבל רק נאמר שההחזר יכול להגיע במקרים מסוימים לאלפי שקלים.ושבסופו של דבר מדובר בכסף ששייך לכם ולכן לא כדאי לכם לוותר עליו.הסכום המדויק של ההחזר יגזר ממספר קריטריונים וביניהם משך הלימודים,כמות המס ששילמתם במהלך השנה ועד..


פטור ממס על מלגות

האם אני זכאי להחזר מס?

האשר פרטים כאן, ויעצי החזר מס יחזרו לבדיקת הזכאות שלך בהקדם האפשרי.

עד כה דיברנו רק על נקודות זיכוי שהן אכן מרכיב משמעותי מהחזר המס שאתם עשויים להיות זכאים לו בתור סטודנטים אבל ישנו מרכיב נוסף ולעיתים משמעותי מאוד גם הוא וזה פטור ממס הכנסה על מלגות.

כידוע,מלגות הן תשלומים שמקבלים אנשים על מנת לתמוך בלימודים או בפעילויות אחרות.בישראל,מלגות אלו פטורות ממס בתנאי שהן עומדות בקריטריונים הבאים:

  • המלגה מוענקת על ידי מוסד להשכלה גבוהה, או על ידי גורם אחר שהוקם למטרה של מתן מלגות.
  • המלגה מוענקת לצורך לימודים, או לצורך פעילות אחרת שבה עוסק הסטודנט.
  • המלגה אינה ניתנת בתמורה לעבודה, או לשירות אחר.

אם המלגה עומדת בקריטריונים הללו, היא תהיה פטורה ממס באופן אוטומטי. אין צורך להגיש בקשה לפטור ממס עבור מלגות פטורות ממס.

חשוב לציין שחלק מהמלגות אינן פטורות ממס. לדוגמה, מלגות שמעניקים מעסיקים לעובדיהם, או מלגות שמעניקים גופים ממשלתיים, אינן פטורות ממס באופן אוטומטי. במקרים אלו, יש לבדוק האם המלגה פטורה ממס על ידי הגשת בקשה לרשות המסים.

האם כדאי להגיש את הבקשה עצמאית?

התשובה לשאלה הזו היא- תלוי בכם!


אם אתם מסוג האנשים שמסתדרים היטב עם בירוקרטיה,ובנוסף יש לכם את המרץ והידע הבסיסי הנדרש לצורך הגשת הבקשה אז אכן כדאי לכם להגיש את הבקשה בצורה עצמאית וניתן אפילו להגיש אותה באופן מקוון באתר של רשות המיסים.

לעומת זאת,אם אתם יודעים שאתם כנראה תדחו את מילוי הבקשה עד שתשכחו ממנה לחלוטין,או שאתם לא מסתדרים עם בירוקרטיה, אז כדאי לכם להיעזר בחברה המתמחה בתחום זה על מנת שתגיש עבורכם את הבקשה (כמובן שעדיין תצטרכו לעמוד בכלל התנאים הנדרשים).זאת משום שהעמלה שיגבו מכם עבור שירות זה, נמוכה בהרבה מההחזר אותו תקבלו ולכן חבל לנסות לתפוס מרובה ובסוף לא לתפוס דבר.

אודות כותב המאמר:
Picture of עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך