החזר מס בגין מחלה

החזרי מס בגין מחלה – איך לקבל את הכסף שמגיע לך?

התמודדות עם מחלה ממושכת היא עניין לא פשוט. נוסף על הקשיים הפיזיים והמשפחתיים ישנם גם קשיים כלכליים שממהרים להגיע בעקבות אובדן כושר העבודה שנגרם מהמחלה. מדינת ישראל, כמדינת רווחה מספקת מספר הטבות והקלות שנועדו לסייע לאנשים שנפגעו ממחלה. אחד הכלים החשובים ביותר לצורך זה הוא החזר מס בגין מחלה.

מהו החזר מס בגין מחלה?

מדובר במענק כספי שניתן לאנשים שנפגעו ממחלה,אשר נקבעה להם נכות לצמיתות או לתקופה ממושכת. המענק מחושב בהתאם לאחוזי הנכות של האדם שחלה, לגודל משפחתו ולמידת חסותו.כפי שאמרנו החזר מס בגין מחלה הוא כלי חשוב מאוד לסיוע לאנשים שחלו. המענק הכספי יכול לסייע להם להתמודד עם ההוצאות שהתווספו בעקבות המחלה, ולשפר את רמת חייהם ולעזור להם להשאיר את הראש מעל המים.

מתי תוכלו לבקש החזר מס בגין מחלה?

על מנת להיות זכאי להחזר מס בגין מחלה, יש לעמוד במספר תנאים מצטברים:
להיות אזרח ישראלי או תושב קבע בישראל.
לקבל קצבת נכות לצמיתות או לתקופה ממושכת מהביטוח הלאומי.
הכנסה מעבודה בשנת המס הקודמת לא עברה את הסכום הקבוע בחוק. כאשר הכנסה מעבודה מתייחסת להכנסה הכוללת של האדם מעבודה, כולל שכר, דמי אבטלה, דמי ביטוח לאומי, ועוד..
עבור שנת המס 2023 הסכום המקסימלי של ההכנסה מעבודה המזכה בהחזר מס בגין מחלה הוא 20000 שח.

איך תבקשו החזר מס בגין מחלה?

ראשית, יש לעבור ועדה רפואית של ביטוח לאומי, בה נקבעים אחוזי הנכות(את פרוטוקול הועדה יש לשמור). לאחר מכן, יש להגיש בקשה ישירות למס הכנסה. את הבקשה מגישים בטופס מספר 1516 אותו ניתן למצוא באתר של רשות המיסים.לאחר שהטופס ימולא על ידי מבקש הבקשה, יהיה עליו לצרף אותו לפרוטוקול של הוועדה הרפואית בה נקבעה הזכאות(במידה ונקבעה).
את כלל המסמכים יש להגיש באופן ידני לפקיד שומה באזור המגורים המתאים.

החזר מס בגין מחלה- ביטוח לאומי ומס הכנסה

כפי שאמרנו, על מנת להיות זכאים להחזר מס בגין מחלה מרשות המס, יש לעבור קודם ועדה של ביטוח לאומי לצורך קביעת אחוזי נכות. אמנם זה נשמע קצת לא טריוויאלי משום שביטוח לאומי ומס הכנסה הינם שני גופים נפרדים שאינם קשורים אחד בשני אבל מאחר ושניהם גופים ממשלתיים מס הכנסה מכיר בסטנדרטים של ביטוח לאומי כמספיקים עבור קביעת אחוזי הנכות.
עם זאת חשוב לזכור שמס הכנסה וביטוח לאומי אמנם מכירים אחד בשני לצורך זה אך הם עדיין שני גופים נפרדים ולא קיים ממשק עדכוני ביניהם. לכן את טופס פרוטוקול הועדה יש לשמור ולצרפו לבקשה שמגישים לרשות המס.
חשוב לציין שעל מנת שאחוזי הנכות יהיו רלוונטיים עליהם להיות תקפים לפחות למשך 184 ימים.

מה אם לא הוכרו אחוזי נכות מספיקים בביטוח לאומי?

ניתן להגיש בקשה להחזר מס בגין מחלה גם אם לא נקבעו אחוזי נכות על ידי ביטוח לאומי אם המחלה פגעה במשך תקופה ממושכת בגובה המשכורת החודשית השוטפת. זאת משום שגובה המס נקבע על ידי רשות המס על בסיס הנחת היסוד שהשכר לאורך השנה נשאר קבוע ורציף ועל כן המס נגבה באופן חודשי, ואם הנחה זו מתבררת כשגויה, סביר מאוד שניתן בכל זאת לקבל החזר מס. את הבקשה להחזר מס במקרה זה ניתן להגיש עד שש שנים לאחר שנת המס בגינה מוגשת הבקשה.

לסיכום

תהליך הגשת בקשה להחזר מס בגין מחלה על אף היותו חשוב והכרחי במיוחד, עלול להיות ארוך ומלא בבירוקרטיה שלא תמיד כולם מצליחים להסתדר איתה בקלות. בנוסף לכך נזכיר שבד”כ אנשים שצריכים להתעסק עם בקשה להחזר בגין מחלה אינם פנויים להליכים ארוכים ומפרכים כאלה ולכן מאוד מומלץ לפנות לחברות המתמחות בתחום, לדוגמת TAXPRO, לצורך קבלת ליווי והכוונה בנושא עד הגשת הבקשה.

החזר מס בגין מחלה
אודות כותב המאמר:
עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
שתפו את הפסט
אולי יעניין אותך גם
תוכן עניינים