החזר מס בגין מחלה

עמנואל
עמנואל
החזר מס בגין מחלה

מהו החזר מס בגין מחלה?

מדובר במענק כספי שניתן לאנשים שנפגעו ממחלה,אשר נקבעה להם נכות לצמיתות או לתקופה ממושכת. המענק מחושב בהתאם לאחוזי הנכות של האדם שחלה, לגודל משפחתו ולמידת חסותו.כפי שאמרנו החזר מס בגין מחלה הוא כלי חשוב מאוד לסיוע לאנשים שחלו. המענק הכספי יכול לסייע להם להתמודד עם ההוצאות שהתווספו בעקבות המחלה, ולשפר את רמת חייהם ולעזור להם להשאיר את הראש מעל המים.


מתי תוכלו לבקש החזר מס בגין מחלה?

על מנת להיות זכאי להחזר מס בגין מחלה, יש לעמוד במספר תנאים מצטברים:
להיות אזרח ישראלי או תושב קבע בישראל.
לקבל קצבת נכות לצמיתות או לתקופה ממושכת מהביטוח הלאומי.
הכנסה מעבודה בשנת המס הקודמת לא עברה את הסכום הקבוע בחוק. כאשר הכנסה מעבודה מתייחסת להכנסה הכוללת של האדם מעבודה, כולל שכר, דמי אבטלה, דמי ביטוח לאומי, ועוד..
עבור שנת המס 2023 הסכום המקסימלי של ההכנסה מעבודה המזכה בהחזר מס בגין מחלה הוא 20000 שח.


איך תבקשו החזר מס בגין מחלה?

ראשית, יש לעבור ועדה רפואית של ביטוח לאומי, בה נקבעים אחוזי הנכות(את פרוטוקול הועדה יש לשמור). לאחר מכן, יש להגיש בקשה ישירות למס הכנסה. את הבקשה מגישים בטופס מספר 1516 אותו ניתן למצוא באתר של רשות המיסים.לאחר שהטופס ימולא על ידי מבקש הבקשה, יהיה עליו לצרף אותו לפרוטוקול של הוועדה הרפואית בה נקבעה הזכאות(במידה ונקבעה).
את כלל המסמכים יש להגיש באופן ידני לפקיד שומה באזור המגורים המתאים.


האם אני זכאי להחזר מס?

האשר פרטים כאן, ויעצי החזר מס יחזרו לבדיקת הזכאות שלך בהקדם האפשרי.

החזר מס בגין מחלה- ביטוח לאומי ומס הכנסה

כפי שאמרנו, על מנת להיות זכאים להחזר מס בגין מחלה מרשות המס, יש לעבור קודם ועדה של ביטוח לאומי לצורך קביעת אחוזי נכות. אמנם זה נשמע קצת לא טריוויאלי משום שביטוח לאומי ומס הכנסה הינם שני גופים נפרדים שאינם קשורים אחד בשני אבל מאחר ושניהם גופים ממשלתיים מס הכנסה מכיר בסטנדרטים של ביטוח לאומי כמספיקים עבור קביעת אחוזי הנכות.
עם זאת חשוב לזכור שמס הכנסה וביטוח לאומי אמנם מכירים אחד בשני לצורך זה אך הם עדיין שני גופים נפרדים ולא קיים ממשק עדכוני ביניהם. לכן את טופס פרוטוקול הועדה יש לשמור ולצרפו לבקשה שמגישים לרשות המס.
חשוב לציין שעל מנת שאחוזי הנכות יהיו רלוונטיים עליהם להיות תקפים לפחות למשך 184 ימים.


מה אם לא הוכרו אחוזי נכות מספיקים בביטוח לאומי?

ניתן להגיש בקשה להחזר מס בגין מחלה גם אם לא נקבעו אחוזי נכות על ידי ביטוח לאומי אם המחלה פגעה במשך תקופה ממושכת בגובה המשכורת החודשית השוטפת. זאת משום שגובה המס נקבע על ידי רשות המס על בסיס הנחת היסוד שהשכר לאורך השנה נשאר קבוע ורציף ועל כן המס נגבה באופן חודשי, ואם הנחה זו מתבררת כשגויה, סביר מאוד שניתן בכל זאת לקבל החזר מס. את הבקשה להחזר מס במקרה זה ניתן להגיש עד שש שנים לאחר שנת המס בגינה מוגשת הבקשה.


אודות כותב המאמר:
Picture of עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך