החזר מס לרופאים

עמנואל
עמנואל
החזר מס לרופאים

הקדמה ורקע, החזרי מס לרופאים ולימודים בחו”ל

באופן כללי, זכאים להחזר מס לרופאים הינם עובדים שכירים, בעלי תואר אקדמי ברפואה או ברפואת שיניים, שסיימו את לימודיהם בישראל. במילים אחרות, אם אתם שואלים האם אפשר לקבל החזר מס אם למדתים בחו”ל, התשובה הקצרה לכך היא: לא. התשובה הארוכה יותר היא הבאה: המדינה מזכה בהחזרי מס כדי לעודד את האזרחים לבצע מגוון פעולות שונות. לימודים בחו”ל הם לא חלק מאותן פעולות שהמדינה בהכרח מעודדת, מכיוון שהיא תמיד תעדיף את הסטודנטים שלה בגבולותיה. לכן, החזר מס לרופאים ניתן רק לתלמידי רפואה אשר סיימו את לימודיהם בישראל.


מי זכאי להחזר מס לרופאים?

בין אם מדובר על החזרי מס לרופאים או החזרי מס מסוגים אחרים, בד”כ ההחזרים יהיו בגין גביית יתר. לאורך שנת המס הקלנדרית רופאים משלמים מיסים הנקבעים על בסיס נתוני הכנסות והוצאות. עם זאת, במהלך בסיום שנת המס מתגלים לא פעם פערים של תשלומי מיסים, מה שעשוי לזכות בהחזרי מס. בתוך כך, על פי פקודות מס הכנסה השונות, הזכאים להחזר מס לרופאים הינם:


  • רופאים בעלי רישיון לעסוק ברפואה בישראל.
  • רופאים בעלי רישיון לעסוק ברפואת שיניים בישראל.

מי זכאי להחזר מס בגין לימודי רפואה?

כאמור, רופאים בעלי רישיון לעסוק ברפואה בישראל זכאים לקבלת החזרי מס לרופאים, כאשר בחוק קבועות נקודות זיכוי של החזר מס. בפועל, נקודות הזיכוי שונות מהחזרי המס הרגילים על גביית יתר בכך שהן קבועות מראש. זאת, בזמן שהחזרי המס על גביית יתר משתנים בהתאם לפערי המס המשולמים במהלך שנת המס הקלנדרית. במילים פשוטות, ההחזרים על נקודות הזיכוי הם קבועים בחוק, בעוד שהחזרי גביית יתר משתנים בהתאם לפערי גביית המס במהלך שנת המס.  נכון לשנת 2023, זכאי כל רופא לנקודת זיכוי אחת עבור כל שנת מס שבה הוא עבד כרופא בישראל. לצורך העניין, ערך נקודת זיכוי אחת לשנת 2023 הוא 2,820 ₪ (ערך שנתי).


איך מתנהל תהליך קבלת החזרי מס לרופאים?

האם אני זכאי להחזר מס?

האשר פרטים כאן, ויעצי החזר מס יחזרו לבדיקת הזכאות שלך בהקדם האפשרי.

תהליך קבלת החזרי מס לרופאים מתנהל ב-2 דרכים עיקריות, בעזרת סיוע מאת יועצי מס או הגשת בקשה בעצמכם. אם אתם מחליטים לעשות זאת לבד, תצטרכו לפעול בסדר הפעולות הבא:

יש למלא את טופס 135 ולצרף אליו את גילויי המסמכים הבאים:

  • אישור זכאות לתואר אקדמי ברפואה או ברפואת שיניים מהמוסד בו למדתם.
  • טופס 106 אשר מהווה דוח שנתי להפקת תגמול.
  • כל מסמך אחר שיכול להוכיח את זכאותכם להחזר מס, כגון אישור על הוצאות לימודים, אישור על השתלמויות מקצועיות או אפילו אישור על תרומות.

החזר מס לרופאים – איך מחשבים את גובה המס?

גובה המס לרופאים מחושב לפי שיטת החישוב הרגילה של מס ההכנסה בארץ, אך ישנן מספר התאמות מיוחדות לרופאים. ההתאמות הללו מתייחסות ל:


  • נקודות זיכוי: רופאים זכאים לנקודות זיכוי נוספות על לימודיהם האקדמיים.
  • הוצאות מיוחדות: רופאים זכאים להכרה בהוצאות מיוחדות, כמו למשל הוצאות לרכישת ציוד רפואי או הוצאות לקורסים והשתלמויות מקצועיות.

בפועל, נוסחת החישוב של גובה המס לרופאים היא – הכנסת הברוטו של הרופא, פחות הוצאות מוכרות. לגבי שיעור המס, הוא משתנה בהתאם למדרגות המס בישראל. בהתאם לכך, גובה החזר המס יהווה את ההפרש בין המס ששולם בפועל לבין המס שהיה צריך לשולם לפי חישוב המס.

לסיכום, למה לקבל סיוע מאת יועצי מס?

בסופו של דבר, כדי לחשב את גובה ההחזר המס המדויק, יש להגיש דוח מס לפקיד השומה, אך זוהי אינה הפעולה היחידה שתצטרכו לבצע כדי לקבל החזר מס לרופאים. בפועל, התהליך עשוי להיות לא רק מורכב, אלא גם גוזל זמן. לכן, הדרך הנכונה לעשות זאת היא להיעזר בשירותי חברה המתמחה בהחזרי מס. צוות TAX-BACK מנוהל על ידי מומחים בתחום המיסוי, ויועצים אלו יכולים לעזור לכם לבחון את זכאותכם להחזר מס ולהכין את הבקשה לרשות המיסים. בשקיפות מלאה ותוך קבלת כל הנתונים הרלוונטיים לכם, תוכלו כבר עכשיו להתחיל בתהליך של קבלת הכסף ישירות לעו”ש שלכם. צרו קשר עם צוות Tax-Back לקבלת מידע נוסף.


אודות כותב המאמר:
Picture of עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך