מי זכאי להחזר מס

עמנואל
עמנואל
מי זכאי להחזר מס

בישראל,כל מי שעובד מחויב בתשלום מס על הכנסתו מעבודה.אולם רבים ממשלמי המיסים לא מודעים לכך שפעמים רבות הם עשויים להיות זכאים להחזרי מס מסיבות שונות.
החזר מס הוא סכום כסף שאדם יכול לקבל ממס הכנסה אם שילם סכומים עודפים למס הכנסה במהלך השנה. החזר מס יכול להיות משמעותי עבור אנשים רבים,ויכול לספק סיוע כספי משמעותי.

מי זכאי להחזר מס?

כפי שאמרנו,המקרים בהם אנשים זכאים להחזר מס ממס הכנסה הם כאשר הם שילמו במהלך השנה יותר מס מכפי שהיו צריכים לשלם.הסיבה שבגללה בכלל נוצר מצב שאנשים משלמים יותר מס מכפי שהיו צריכים טמונה בשיטת חישוב חבות המס של מס הכנסה:
כידוע, המס בישראל מחושב לפי מדרגות מס כך שככל שההכנסה עולה שיעור המס אותו אנחנו נדרשים לשלם גדל בהתאמה לפי מדרגת המס המתאימה. אולם בניגוד לדעה הרווחת, שיעור המס אותו אנחנו נדרשים לשלם תלוי בהכנסה השנתית ולא בהכנסה החודשית.בנוסף, מס הכנסה יוצא מנקודת הנחה שההכנסה החודשית נותרת קבועה ורציפה לאורך השנה,ועל בסיס הנחה זו מחושבת חבות המס שלכם.כאשר הנחה זו מופרת אתם ככל הנראה עתידים להיות זכאים להחזר מס.


הסיבות העיקריות להחזר מס:

  1. הכנסה לא קבועה או לא רציפה לאורך השנה- נמחיש בעזרת דוגמא: נניח והרווחתם 100,000 ש”ח במהלך השנה.בין אם הרווחתם אותם במשך חודשיים או לאורך השנה כולה חבות המס שלכם צריכה להיות זהה מאחר וזו מחושבת על בסיס שנתי. אבל כפי שאמרנו,מס הכנסה יוצא מנקודת הנחה שהשכר שלכם קבוע ורציף ולכן מס הכנסה יחשב את חבות המס במהלך החודשים שעבדתם על סמך ההנחה שתמשיכו להרוויח כך לאורך השנה וכך יצא שתשלמו בחודשיים הללו הרבה יותר מס מכפי שהייתם צריכים.
  2. שינוי בסטטוס המשפחתי במהלך השנה- שינויים כאלו עשויים לזכות אתכם בנקודות זיכוי שיפחיתו את חבות המס שלכם ולכן תהיו זכאים להחזרי מס.
  3. חיילים משוחררים- חיילים משוחררים זכאים לפטור ממס הכנסה ע”י נקודות זיכוי.אבל יש מקרים רבים בהם הללו לא ממומשים ועל כן משולם עודף מס וכתוצאה נוצרת זכאות להחזר מס לחיילים משוחררים.
  4. עולים חדשים- עולים חדשים זכאים לפטורים רבים ממס הכנסה שפעמים רבות אינם ממומשים ולכן נוצרת זכאות להחזר מס.
  5. חופשת לידה,פיטורין ועוד..- הסיבה לזכאות זהה לסיבת הזכאות כתוצאה מעבודה לא רציפה.

זכאות להחזר מס הכנסה לעצמאים

על מנת שעצמאים יוכלו לקבל החזר מס, עליהם להגיש בקשה להחזר מס לרשות המיסים. הבקשה צריכה לכלול טופס 135 של מס הכנסה וכן טופס 1301 – שזהו טופס דין וחשבון על הוצאות של העצמאי. אל טופס הבקשה יש לצרף מסמכים נוספים התומכים בה ומספקים תיעוד לסיבות שבגללן מבקשים בקשה להחזר מס הכנסה.
חשוב לדעת שאת טופס הבקשה ניתן להגיש באופן מקוון יחסית בקלות באתר של מס הכנסה.


המקרים שבהם עצמאים עשויים להיות זכאים להחזר מס די דומים למקרים של שכירים (שינוי סטטוס,הכנסה לא קבועה או לא רציפה וכו..)אך ישנה סיבה נפוצה נוספת בעיקר בקרב עצמאים לזכאות להחזר מס והיא כאשר עצמאי מפריש באופן עצמאי סכומים עבור הפנסיה.במקרים אלה הוא זכאי לקבל ניכוי מס מההכנסות בגובה של 35 אחוז מגובה הסכום המופרש לפנסיה. כך למשל, עצמאי שמפריש בכל חודש 800 ש”ח לפנסיה, יקבל זיכוי ממס בגובה של 280 ש”ח לחודש ו3,360 ש”ח לשנה.

האם אני זכאי להחזר מס?

האשר פרטים כאן, ויעצי החזר מס יחזרו לבדיקת הזכאות שלך בהקדם האפשרי.

החזר מס הכנסה בגין תרומה

תרומה לעמותות מוכרות היא סיבה נוספת בגינה נוצרת זכאות להחזר מס.
הסיבה להחזר מס על תרומות היא שהמדינה רוצה לעודד תרומות בקרב האזרחים ולכן מספקת תמריצים לאזרחים שיתרמו.


לכן,על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, כל אדם שתרם בשנת מס סכום העולה על 200 ש”ח למוסד מוכר כפטור ממס על ידי רשות המס, זכאי לתשלום מס מופחת באותה שנה, בשיעור של 35 אחוז מסכום התרומה.
המשמעות שאם למשל תרמתם בשנה כלשהי 2000 ש”ח לעמותה מוכרת אתם תהיו זכאים להחזר מס בגובה 700 ש”ח.

סיכום

רבים מהאנשים הזכאים להחזרי מס מהמדינה אינם מודעים לכך וגם בקרב אלו המודעים רבים לא מגישים את הבקשה בפועל.עד כדי כך שנכון לשנת 2022,המדינה חייבת לאזרחים החזרי מס בסך של כ-20 מיליארד ש”ח שלא נדרשו.סכום זה כולל החזרים מס בגין תרומות, החזרי מס בגין הוצאות רפואיות ועוד..


החזרי מס יכולים פעמים רבות להצטבר לכדי סכומים משמעותיים ביותר ולכן מומלץ מאוד לבדוק את זכאותכם בהקדם האפשרי.בנוסף כדאי לדעת שניתן לקבל החזרי מס גם באופן רטרואקטיבי בגין שנים קודמות.

למאמר בנושא : החזר מס רטרואקטיבי 
גם אם אין לכם זמן להגיש את הבקשה או שאתם מעט מסתבכים עם הבירוקרטיה,אתם תמיד יכולים לפנות לצוות המומחים שלנו שישמחו לסייע, בין אם מדובר על החזר מס שבח או אפילו החזר מס רכישה על קרקע או מגרש – הצוות שלנו ישמח לעמוד לשירותכם .אז למה אתם מחכים?רוצו לקבל את הכסף שלכם!

אודות כותב המאמר:
Picture of עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך