תוך כמה זמן מקבלים החזר מס הכנסה

עמנואל
עמנואל
תוך כמה זמן מקבלים החזר מס הכנסה

מה זה החזרי מס ולמי הם מגיעים?

החזרי מס מתייחסים למצב בו נישום(אדם המשלם מיסים) שילם מס עודף,בד”כ בעקבות זקיפת הכנסה לא נכונה ע”י מס הכנסה וכתוצאה מכך הוא זכאי להחזרים כספיים ממס הכנסה בגובה עודפי המס ששילם.
כאמור החזרי המס מגיעים לנישומים שמאיזושהי סיבה שילמו סכום עודף למס הכנסה או שזכאים לפטור על פי חוק על חלק מהכנסותיהם.
חשוב לציין שלא מדובר באירוע חריג וכי החזרי מס הם אירוע תדיר למדי המוכר למס הכנסה ולכן גם ההליך לקבלתם אינו מורכב מדי.


למי מגיע החזר מס?

החזרי מס מגיעים לכל מי ששילם סכומי מס גבוהים מכפי שהיה צריך לשלם.


להלן המצבים הנפוצים בגינם אתם עשויים להיות זכאים להחזרי מס:

הכנסה לא סדירה או לא רציפה לאורך השנה– זוהי הסיבה העיקרית בגללה אנשים זכאים בד”כ להחזרי מס.זאת מאחר ובמקרים אלה מס הכנסה מחשב בצורה לא נכונה את הכנסתכם השנתית ונוצר פער בין הכנסתכם השנתית לבין המס ששילמתם על החודשים בהם עבדתם( נרחיב על כך בהמשך).
שינוי בסטטוס אישי ובמבנה המשפחתי במהלך השנה– מבלי להודיע למס הכנסה עשוי לגרור מיסוי עודף וכתוצאה מכך גם זכאות להחזרי מס בגין כך.
חיילים משוחררים– זכאים לפטורים משמעותיים ממס הכנסה בשלושת השנים הראשונות לשחרור– לעיתים קורה שהסטטוס לא מעודכן אצל מס הכנסה וניתן לדרוש החזרים על כספים עודפים ששולמו עקב אי החלת הפטור.
בעלי מוגבלויות רפואיות והוריהם– זכאים לפטורים נרחבים על מס הכנסה.
אנשים שגרים באזורי פריפריה– זכאים להטבות מס בגין מקום מגורים ולכן עשויים להיות זכאים להחזרי מס.
החזרי מס בגין תרומות– מס הכנסה נותן החזר מס על תרומות בגובה 35% על סכומים שנתרמו למוסדות ציבוריים כהגדרתם לפי סעיף 46 לחוק מס הכנסה.

ישנם עוד מקרים בהם ניתן לקבל החזרי מס מכל מיני סיבות ואפילו יש מקרים בהם מחזירים את המס באופן רטרואקטיבי .

מדוע אנחנו זכאים להחזרי מס?

התשובה לשאלה זו טמונה בשיטת המיסוי בישראל.
בניגוד לדעה הרווחת,בישראל המס שאנחנו משלמים מחושב בצורה שנתית ולא בצורה חודשית.
מס הכנסה יוצא מנקודת הנחה שהמשכורת שלנו קבועה ורציפה לאורך כל חודשי השנה וגביית המס החודשית מתבססת על הנחת יסוד זו.לכן ברגע שהנחה זו מופרת,ככל הנראה אנחנו נשלם מס עודף וכתוצאה מכך נהיה זכאים להחזרי מס.
נסביר בעזרת דוגמא- אם הרווחתי 100,000 שח בשנה זה לא משנה אם הרווחתי אותם בשנה שלמה או בחודשיים,חבות המס בעיני מס הכנסה תהיה זהה.אבל אם הרווחתי את השכר בחודשיים, מס הכנסה יצא מנקודת הנחה שזה השכר הקבוע שלי לאורך השנה ולכן הוא יחשב את חבות המס שלי בחודשים אלו לפי הכנסה של 50,000 שח בחודש, כלומר- 600,000 בשנה. וכתוצאה מכך המס שיגבו ממני יהיה גבוה יותר ממה שהייתי צריך לשלם בפועל.


האם אני זכאי להחזר מס?

האשר פרטים כאן, ויעצי החזר מס יחזרו לבדיקת הזכאות שלך בהקדם האפשרי.

כמה שנים אחורה אפשר לקבל החזרי מס?

החזרי מס ניתנים גם באופן רטרואקטיבי על שנים שעברו.בישראל ניתן לקבל החזר מס עד 6 שנים אחורה משנת המס בה התקבלה הבקשה למס הכנסה. לדוגמא- בשנת 2023 ניתן יהיה לקבל החזרי מס על כל השנים שעברו עד שנת 2017 .


כמה זמן התהליך לוקח?

בדרך כלל מקבלים החזר ממס הכנסה תוך שלושה חודשים בערך(לפעמים אפילו לפני כן). על פי חוק, מס הכנסה אמור לשלם את ההחזר עד שנה לשכירים ולאלה שחייבים בהגשת דוח שנתי.החוק קובע עד 90 יום ממועד קבלת הדוח.רוב הנישומים מקבלים את ההחזר עד 3 חודשים מיום הגשת הבקשה.אולם בתקופות עומס ברשות המס (לרוב בסוף ותחילת שנה) התהליך עלול לקחת קצת יותר זמן.


סיכום

אם אתם משלמים מיסים בישראל.ייתכן מאוד שאתם זכאים להחזרי מס על סכומים עודפים ששילמתם.במקרים רבים מדובר בסכומים גבוהים מאוד שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ולכן חשוב מאוד שתבדקו את זכאותכם ובמידת הצורך תגישו בקשה להחזר מס.
אם אתם מסתבכים עם הבקשה או שאתם צריכים ייעוץ בנושא,יש מגוון חברות המתמחות בתחום שישמחו לסייע לכם בנושא ואף ללוות אתכם לאורך ההליך


אודות כותב המאמר:
Picture of עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך