החזר מס חופשת לידה

עובדת שכירה שיצאה לחופשת לידה עשויה להיות זכאית להחזר מס הכנסה בשנת המס שלאחר שנת הלידה. גובה ההחזר יכול להגיע לאלפי שקלים. ניתן לבקש החזר עד 6 שנים לאחר תום שנת המס שבגינה מתבקש ההחזר. כל מה שצריך לדעת על החזר מס בגין חופשת לידה, כולל הארכת חופשת הלידה ומידע מקיף נוסף – במאמר הבא.

 

מהו החזר מס חופשת לידה, וכמה כסף ניתן לקבל?

החזר מס חופשת לידה, או בשמו השני – החזר מס הכנסה לנשים בחופשות לידה, הוא החזר כספי אשר מועבר ישירות אליכן לעו”ש. כיצד זה עובד, מה חשוב לדעת על כך וכמה כסף ניתן לקבל? ריכזנו עבורכם כמה דגשים בנושא – המשיכו לקרוא.

זכאות החזר מס בגין לידה – מה חשוב לבדוק?

כאשר את מעוניינת לקבל החזר מס חופשת לידה, חשוב לדעת שישנן כמה בדיקות שונות הנדרשות לביצוע. למשל, יש לבחון את החזרי המס שאותה עובדת שכירה קיבלה בשנים האחרונות, ליתר דיוק, ב-6 השנים האחרונות. בפועל, אם יצאת לחופשת לידה, ייתכן שאת זכאית להחזרים ממס הכנסה במהלך שנת המס שלאחר השנה של הלידה. זאת, בהנחה שלא ניצלת את הטבות המס המגיעות לך באותה שנה שלאחר הלידה. בעוד שניתן להגיש בקשת החזרי מס הכנסה עד 6 שנים רטרואקטיבית, גובה החזרי המיסים יכול להגיע לאלפים של שקלים.

הטבות המס בגין חופשת לידה – על מה ולמה?

לפני יציאתה של עובדת שכירה לחופשת לידה, במקום העבודה מנכים משכרה X סכומים בגין מס הכנסה. זאת, כאשר אותם סכומים הם בעצם גבוהים מאלו שהעובדת הייתה אמורה לשלם בפועל. מצב זה של גביית יתר של מיסים, קורה בעקבות הסיבות הבאות:

  • במקום העבודה ובמס הכנסה לא מביאים בחשבון את אותם חודשים שבמהלכם העובדת השכירה שהתה בחופשת לידה.
  • במקום העבודה שולמו דמי לידה אשר היו נמוכים מאשר השכר המקורי של העובדת.
  • העובדת זכאית לנקודות זיכוי ממס הכנסה בשנת הלידה.
  • כאשר העובדת השכירה תהיה זכאית ל-1.5 נקודות זיכוי במס הכנסה, מה שעשוי להתבטא בסכום של כ-4,230 ₪.
  • כאשר אם חד הורית זכאית ל-4 נקודות זיכוי (מקסימום), מה שיכול להתבטא בהחזרי מס הכמסה העומדים על כ-11,280 ₪.

החזרי מס בגין הארכת חופשת הלידה

במקרים שונים ניתנים גם החזרי מס בגין הארכת חופשת הלידה, כאשר להחזרים אלו ישנם כמה קריטריונים. למשל, כדי לקבל את ההחזר עלייך להיות אמא שכירה, כמו גם להציג את האישורים לכך שילדת ב-6 השנים האחרונות. בנוסף, החזרים אלו בדרך כלל ניתנים לאימהות אשר יש להן ילדים בגילאים 0 – 6 שנים. אם הארכת את חופשת הלידה שלך, ואת עונה על הקריטריונים הנ”ל, ייתכן שאת זכאים להחזרי מס בגין הארכת חופשת הלידה. גם במקרים אלו, ייתכן שההחזרים יסתכמו באלפי שקלים ישירות לכיס.

כיצד להגיש בקשה להחזר מס חופשת לידה?

על מנת להגיש בקשה להחזר מס חופשת לידה, בשלב הראשון צריך לוודא שהסתיימה שנת המס הנוכחית. כמו כן, צריך לוודא שלא עברו יותר מ-6 שנים מסיום שנת המס שבגינה ההחזר מבוקש. כמו כן, נדרש להגיש את הבקשה אצל פקיד השומה שהיולדת משויכת אליו, כאשר הבקשה תכלול את המסמכים והטפסים שלפניכם:

  • טופס 135 – זהו דו”ח אשר מוגדר מקוצר והוא נדרש עבור יחידים ועובדים שכירים המבקשים החזרי מס הכנסה. ניתן להוריד את הטופס הזה באתר GOV של מס הכנסה.
  • טופס 106 – אישור אשר מסופקת על ידי המעסיק של העובדת השכירה, והוא כולל את כל הריכוז השנתי של כלל הנתונים מתוך תלושי השכר של העובדת.
  • זכאות להחזרים – יש לצרף את כלל האישורים אשר מעידים על זכאות להחזרי מס, כמו למשל אישור לקופות גמל, אישור לקבלת דמי לידה מהאגף לביטוח לאומי ועוד.

יש לציין שברוב המקרים החזר מס מקוון הוא אופציה יעילה לשליחת הטפסים הללו.

האם אפשר להגיש בקשה רטרואקטיבית?

חשוב לדעת, שנקודות הזיכוי, כאשר הן מתקבלות, הן מוענקות הלכה למעשה אך ורק לאחר הלידה. אבל, נקודות הזיכוי האלו בעצם מעניקות הטבת מס רטרואקטיבית. הטבת המס הרטרואקטיבית תהיה רלוונטית לכל השנה, וכלל זה רלוונטי גם לגבי החודשים אשר קדמו ללידה. כמו כן, בכל הנוגע להחזרי מס, כמעט תמיד יש אפשרות להגיש בקשה רטרואקטיבית, אבל חשוב לעשות זאת בצורה נכונה וכן לוודא שלא חלף המועד המאפשר את הבקשה. אם חלפו יותר מ-5 – 6 שנים מאז הלידה, מומלץ לקבל סיוע מאת עורך דין כדי לבדוק את האפשרות לזכאות ההחזרים.

לסיכום, טיפים להגדלת החזר מס חופשת לידה

אם את מעוניינת להגדיל החזר מס חופשת לידה, קודם כל, חשוב לקבל סיוע מקצועי מאת עורכי דין או חברות פרטיות העוסקות בכך ויודעות בדיוק כיצד להגדיל את ההחזרים. באופן כללי, אין איזושהי נוסחת קסם שמבטיחה החזר מס גדול יותר, אבל יש כמה אסטרטגיות שתוכלו ליישם כדי לנסות להגדיל את הסכום שתקבלו בחזרה ממס הכנסה. למשל, אחת העצות החשובות ביותר למיקסום החזר מס הכנסה הוא לשמור על תיעוד מדויק לאורך כל שנת המס. זה כולל מעקב אחר כל ההכנסות, ההוצאות וכולי. בסופו של דבר, גם כאשר מנסים להגדיל את החזרי המס, חשוב כמובן לעשות זאת בצורה חוקית. צריכים סיוע נוסף בהגדלת החזרי מס ההכנסה שלכם? ==> קבלו סיוע מקצועי כעת!

 

החזר מס חופשת לידה
אודות כותב המאמר:
עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
שתפו את הפסט
אולי יעניין אותך גם
תוכן עניינים