החזר מס על זכייה בלוטו

עמנואל
עמנואל
החזר מס על זכייה בלוטו

הרציונל מאחורי המיסוי והפטור

המטרה הכללית לפיה ממסים אנשים במדינה היא על מנת למלא את קופות המדינה שבעזרתה מממנים את כלל תשתיות ופעילות המדינה כמו תיקצוב צבא ובניית כבישים.כפי שאתם ודאי יודעים המס על הכנסה איננו אחיד ופועל באופן כזה שבעלי הכנסה גבוהה יותר הנמנים עם המעמד הגבוה יותר,ישלמו יותר מס מאשר בעלי הכנסה נמוכה.הסיבה שזה כך היא כדי ליצור חלוקה יותר שוויונית של משאבי המדינה.
ומכאן ברור שהרציונל של מיסוי זכייה בלוטו מגיע מכך שמדובר באוכלוסיה שהתעשרה באופן מהיר ולכן יכולה להרשות לעצמה כנראה לשלם יותר מס.
אם זאת המדינה גם מכירה בכך שבדרך כלל מרבית האנשים שממלאים לוטו באים מאוכלוסיות בעלות מעמד כלכלי נמוך יותר ולכן היא מאפשרת מיסוי נמוך יותר או אפילו פטור כאשר מדובר בזכיות בסכומים נמוכים יחסית.


האם אתה זכאי להחזר מס על זכייה בלוטו?

תחילה חשוב להבין שהחזר מס ניתן במצבים שבהם אנשים שילמו יותר מס ממה שהיו צריכים לשלם בפועל.זה עשוי להיות רלוונטי לגבי זכייה בלוטו מאחר ופעמים רבות אנשים אינם ממשים את הפטור המגיע להם ולכן הם עשויים להיות זכאים להחזר על עודף המס ששילמו.אולם תחילה נבין מהו אותו פטור על זכייה בלוטו וכיצד מקבלים אותו:
נכון לשנת 2023, ניתן לקבל פטור על זכייה בלוטו רק אם סכום הזכייה אינו עולה על 32,760 ש”ח.כאשר עד סכום זה מקבלים הזוכים פטור מלא מתשלום מס ואילו מעבר לסכום זה, ישנה חובת תשלום מס הכנסה לפי סכומים משתנים. חשוב לציין כי קיים טווח מסוים של סכומי זכייה, אשר בו ניתן לקבל פטור חלקי ממס זכייה על לוטו.


הפטור פועל בשיטה שנקראת “פטור ננגס”.המשמעות היא שעל כל שקל שתחרגו מתקרת הפטור,הפטור עצמו ינגס בעוד שקל.לדוגמא- אם למשל זכיתם ב 32,800 אז חרגתם מתקרת הפטור ב 40 ש”ח ולכן זהו גם הסכום שינגס מהפטור ואתם תהיו חייבים בסך הכל 80 ש”ח הכנסה חייבת למס הכנסה שממנה יגבה שיעור מס אחיד בגובה 35%.
לכן המסקנה היא שעל מנת להיות זכאים להחזר מס על זכייה בלוטו עליכם לזכות בסכום שאינו עולה על כפול מתקרת הפטור,באופן כזה שככל שהסכום גבוה יותר מהתקרה(32,760) הפטור לו תהיו זכאים יהיה נמוך יותר.כמובן שתהיו זכאים להחזר רק אם מלכתחילה לא מימשתם את הפטור.

האם אני זכאי להחזר מס?

האשר פרטים כאן, ויעצי החזר מס יחזרו לבדיקת הזכאות שלך בהקדם האפשרי.

מה כדאי שתדעו על מס זכייה בלוטו?

מרבית האנשים חושבים שע”י זכייה משותפת של מספר אנשים באותו כרטיס זכייה,הם יוכלו להקטין את הכנסתם החייבת ובכך להגדיל את הפטור,אך למעשה אין זה המצב.מס הכנסה מתייחס לזכייה בלוטו כמיסוי יחיד על הזכייה עצמה בלי התחשבות במספר האנשים שמילאו את הטופס.כך שאם זכיתם למשל עם עוד 9 אנשים בפרס של 100,000 ש”ח אתם לא תקבלו פטור מלא כפי שניתן היה לחשוב אלא מס הכנסה ימסה את הפרס כולו כיחידה אחת ורק אז תתחלקו עם שאר הזוכים בכסף.זה נכון גם במקרים בהם בוצעו מספר ניחושים בטופס אחד.
בנוסף כדאי לדעת כי המס על זכייה בלוטו משולם בצורה של תשלום מס במקור.המשמעות היא שאין לכם צורך לבצע כל הליך בירוקרטי לצורך תשלום המס והתשלום המלא שתקבלו לחשבון הבנק או בצ’ק יעמוד על הסכום לאחר קיזוז מס ההכנסה.


סיכום

אחת הדרכים העיקריות שבעזרתה ניתן להפחית את שיעור המס על זכייה בלוטו היא להגיש בקשה להחזר מס.
את הבקשה להחזר מס יש להגיש אם גובה הזכייה אינו עולה על תקרת הפטור וטרם מימשתם אותו בעת הזכייה.
החזר המס עשוי להצטבר לסכומים משמעותיים ויכול להגיע לאלפי שקלים.
לכן אם זכיתם בלוטו מומלץ מאוד לבדוק את זכאותכם לקבלת החזר מס.ואם אתם מסתבכים עם הבירוקרטיה אפשר עדיין לפנות לחברה המתמחה בתחום שתסייע לכם בהגשת הבקשה.


אודות כותב המאמר:
Picture of עמנואל שרקי
עמנואל שרקי
בן 25, סטודנט לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטה העברית, גר בכוכב יעקב, נשוי שנתיים באושר ועושר.
האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

האם אני זכאי
להחזרי מס?

תן למומחים שלנו לבדוק!
השאר פרטים כאן ונחזור אליך